Kontaktujte nás: +420 777 163 546 | ubytovani@rejviz.cz

mechovÁ jezírkA na rejvízu

přírodní perly Rejvízu, které vznikly před 6 - 7 tis. lety

Velké mechové jezírko 

je rašelinového původu a nachází se v národní přírodní rezervaci Rejvíz, která byla vyhlášena už v roce 1955.

Jezírko má rozlohu 169 m2, je dlouhé 69 metrů a široké 41 metrů. V nejhlubším místě má rašelin 2,95 metru. Celkový objem je 4050 m3. Leží v nadmořské výšce 769 m.

Typickou dřevinou je zde borovice blatka s podrostem mechu rašeliníku a s výskytem masožravé Rosnatky okrouhlolisté.  Domov zde má také Žluťásek borůvkový a Šídlo rašelinné.

Výlet na velké mechové jezírko.

Parkování: doporučujeme zaparkovat na parkovišti u penzionu Rejvíz nebo za Kioskem. Parkoviště je zpoplatněno.

Cesta z parkoviště: začátek trasy vede společně se žlutou značkou, dále je trasa značena jako NS rejvíz. Druhou variantou je jít po modré značce (začátek vede po hlavní silnici směr Jeseník).

Přístup s dětským kočárkem: ANO, cesta po haťovém chodníku je úzká, doporučujeme dát dítě do krosničky, nosítka nebo šátku.

Vstup: k mechovému jezírku vede povalový (haťový) chodník. Zde se platí vstupné (30 Kč).

Flóra a fauna: v okolí jezírka roste ze stromů především borovice blatka, mech rašeliník a suchopýr. Ze zvířectva jsou to pavouci, šídlo rašelinné, čolek horský a karpatský

Legenda: K jezírku se váže jedna místní pověst. Kdysi dávno tu stálo město Hunohrad, jenomže jeho obyvatelé byli hříšní, a tak se celé město za trest propadlo do zdejších močálů. Při jasném slunečném počasí je prý ještě dnes možné v obou mechových jezírkách spatřit zdi a věž zdejšího kostela a dalších budov. Nedaleko odsud byl nalezen hunský pohřební hrnec. A ve Velkém mechovém jezírku by se měl nalézat poklad tohoto města, který hlídá tajuplná postava pastýře Gilla, ke kterému se váže ještě několik dalších místních pověstí.

Malé mechové jezírko

je také rašelinného původu a nachází se v NPR Rejvíz. Leží 0,5 km jihovýchodně od Rejvízu. Jezírko má rozlohu 920 m2 a dosahuje hloubky přibližně 5 m. Mocnost rašeliny zde dosahuje 6,6 m a je tak dvakrát větší než u Velkého mechového jezírka. Jeho plocha však stále více zarůstá.

Malé mechové jezírko je veřenosti nepřístupné a nevede k němu žádná stezka.

Pro zvídavé - víte jak vzniká rašelina?

Celá oblast rejvízských jezírek leží v mělké pánvi. Voda stékající z okolních kopců stéká do této pánve, kde se vlivem nepropustného podloží drží a nevsakuje se. Tak postupně začaly vznikat prohlubně, které pozvolna zarůstaly rašeliníkem, až došlo k jejich spojení v souvislou rašeliníkovou plochu. Rostlinky rašeliníku nadále narůstají. Jejich spodní část pod hladinou vody podléhá bez přístupu vzduchu procesu zrašelinění - vzniká rašelina. Vývoj rašeliniště neustále pokračuje.

Gill.png

Aktuality

Co se děje na Rejvízu:

Rezervace pobytu přes FKSP je u nás zcela bez problémů. Tyto pobyty prosím rezervujte e-mailem. Na Vámi vybraný pobyt vystavíme Vašemu zaměstnavateli fakturu.

U apartmánu Borůvka a Brusinka máme nabíjecí stanici na elektromobilyJe zde i knihobudka, tak než nabijete, můžete si v klidu něco přečíst.


V každém našem apartmánu je kvalitní kávovar a voňavá káva.

Hledáte ideální dárek pro Vaše blízké? Vyberte si dárkovou poukázku na pobyt v libovolné hodnotě s neomezenou platností.
Objednávky dárkových poukazů mailem ubytovani@rejviz.cz

Chcete relaxovat? Máme privátní wellness - finskou saunu a termální koupací sud s teplotou vody 35 až 39 stupňů.
Relaxujte pod širým nebem v teplé vodě.

Sledujte aktuality, zajímavosti, mějte přehled o akčních nabídkách.

FB @horskeapartmanyrejviz
IG @horskeapartmanyrejviz

wifi free